ניסויים בבעלי חיים

 

DSC_0076

14. את הניסויים בבעלי חיים יש למחוק מתחת פני השמים על ידי חקיקה חד-משמעית, מחמירה, האוסרת את ביצועם ומימונם. מאידך, יש לעודד ולתקצב מחקרים וטכנולוגיות המציעים חלופות ומקדמים את התעשיה, הרפואה ובריאות הציבור, ללא שמץ התעללות בבעלי חיים.

15. ניסויים בבעלי חיים צריכים להיאסר כליל בחוק. נהוג לחלק את הניסויים הללו לשתי קבוצות: ניסויים מצילי חיים (של בני אדם), או ניסויים רפואיים, וניסויים שאינם מצילי חיים (למשל בתעשיות הקוסמטיקה). בעוד שלגבי ניסויים שאינם מצילי חיים ישנה נטייה להסכמה גדולה יותר לאיסור ואכיפה בחוק, הרי שלגבי ניסויים המוגדרים כרפואיים וכמצילי חיים (של בני אדם) – הוויכוח הציבורי והמשפטי נמשך.

16. ניסויים בבעלי חיים, גם אלו המוגדרים כ"מצילי חיים", אינם מוסריים, ויעילותם מוטלת בספק אבל עובדת קיומם רבת השנים יוצרת מצג שווא כלפי הציבור של "אין-ברירה", מתוך גישה מוטעית, כי לא ייתכן מחקר רפואי ללא ניסויים בבעלי חיים. התשובה לכך פשוטה – הרפואה והמחקר ימצאו מודלים מחקריים אחרים, אשר בחלקם כבר קיימים, והוכחו כיעילים.

17. ניסויים בבעלי חיים הם תפנית רעה מאוד, אשר צברה את כוחה עם השנים ונעשתה ליסוד בלתי-מעורער בעולם המדע. את היסוד הזה יש לקעקע ולא רק מן הסיבה המרכזית – הסבל העצום שהניסויים מחוללים, אלא גם מכיוון שאף בתחום המחקר הרפואי הדעות חלוקות בנוגע לאפקטיביות שלהם. הפרדיגמה המחקרית שמשליכה זהות פיזיולוגית בין מינים ביולוגיים שונים – מופרכת. ממילא כל ניסוי "מוצלח" בחולדה או בקוף או בחתול – איננו מקדם ביטחון באשר להצלחתו של הניסוי על גופו של האדם שהוא מין ביולוגי אחר.

מוצרים שנוסו על בעלי-חיים

18. מוצרים רבים המוצעים בשוק כרוכים בניסויים בבעלי חיים, בהם מוצרי ניקיון, מוצרי קוסמטיקה וטיפוח, מוצרים רפואיים ועוד.

19. לכן, מלבד החקיקה כנגד ניסויים בבעלי חיים יש לקדם סחר במוצרים, שאינם כרוכים בניסויים אלה, על ידי עידוד תעשיות מקומיות לייצור מוצרים הנקיים מניצול ומסבל, ועל ידי עידוד הייבוא מתעשיות בלתי מנצלות. גם כאן, במקביל לעידוד החקיקתי, התקציבי והשיווקי, יש להצר את צעדיהם של החברות המנצלות בעלי חיים בחקיקה ובאכיפה באופן ישיר, ודרך איסורי סחר במוצרים הכרוכים בניסויים אלה.

20. המטרה היא לצמצם את צריכת המוצרים באופן כזה שיאפשר לתעשייה ולציבור להמיר את הקיים בתהליכי ייצור, במסחר ובמוצרים הנקיים מניצול כלשהו של בעלי חיים.